Velkoobchod225 386 130

Servis a reklamace +421 556 118 133

Blog

02.03.2018

Boříme mýty o parním čištění: Opravdu je samotná pára slabá a nelze ji použít k úklidu podlah?

Chemie v domácnosti – věčné téma, o němž se vedou sáhodlouhé diskuze. Asi největším „záškodníkem“ je silný oxidant chlornan sodný – součást mnoha dostupných čističů a úklidových prostředků. Ten může v některých případech podráždit oči, poleptat kůži anebo způsobit silné popáleniny.
Páry, které při čištění vdechujeme, našemu zdraví také příliš neprospívají. Proto hledá řada tuzemských i zahraničních domácností nejrůznější alternativy. Jednou z nich je i čištění párou. Ne každý ale parnímu čištění důvěřuje. Proto kolem něho panuje nespočet nesmyslných mýtů. A ty jsme se následujícími řádky rozhodli vyvrátit.

Mýtus č. 1: Bez chemie je úklid nedostatečný
Asi nejrozšířenější mýtus, kterému zcela neopodstatněně věří značná část populace. Zvláště ta, která nemá ponětí o tom, jak vlastně parní čištění funguje. A tady si proto dovolíme malou „parní lekci“.

Pára je nejsilnějším čistícím přípravkem. Přístroje, které s ní pracují, zvládnou během chvilky nahřát vodu na více než 130 °C. Voda se následně v trysce anebo hadici ochlazuje na 100 °C a na čištěný povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou 50 °C, což je stále více, než při běžném úklidu.

Ovšem největší tajemství spočívá v plynném skupenství vody, která takto dokáže vyčistit povrchy mnohem lépe, než ve skupenství kapalném. Když se k tomu přidá ještě vyšší teplota páry a tlak, efektivní a přirozeně ekologický čisticí prostředek je na světě.

Ariete parne cistenie

Že parnímu čištění stále nedůvěřujete? Pak si dovolíme menší srovnání – třeba takový vysavač ničí jen 56 % prachových roztočů, parní čistič jich zabije více než 95 %. Veškeré viry a bakterie jsou navíc odstraněny již při prvním kontaktu. Pokud by vám to bylo přeci jen málo, existují parní čističe, které mohou kromě páry pracovat také s chemickým detergentem, jehož hlavním účelem je ale především provonění čištěného povrchu či prostoru.  

Mýtus č. 2: Parní čistič nelze použít na všechny typy povrchů
Tady uvedeme, že jde o mýtus pouze z části. Opravdu totiž existují povrchy, které se s párou a vysokým tlakem příliš nemusí. Jde například o materiály citlivé na teplo a vlhko nebo starší typy nábytku, které jsou impregnovány voskem. Problém může nastat také u ploch opatřených dýhou lepenou v tenké vrstvě.

Na tyto výjimky však narazíte pouze sporadicky. Parní čističe obecně patří mezi univerzální pomocníky v domácnosti a lze je použít na čištění nejrůznějších podlahových krytin (např. vinylu, dřevěných podlah, linolea nebo kvalitně položených plovoucích podlah), spár mezi kachličkami, koberců, radiátorů, čalounění nebo matrací.

Parní čištění navíc spotřebuje méně vody, než klasické umývání a plocha tak uschne mnohem rychleji. Vždy je ovšem potřeba vybrat správný přístroj a zjistit si něco o jeho fungování a následném použití, což ostatně uvádíme v jednom z našich předešlých článků.

Ariete parne cistenie

Mýtus č. 3: Nahřívání páry trvá dlouho
V některých internetových fórech a diskuzích se to jen hemží stížnostmi na dlouhé nahřívání jednotlivých přístrojů. Nutno podotknout, že pára ve starších přístrojích byla nahřátá během 3 až 4 minut. U multifunkčních a větších čističů se doba dokonce prodlužuje až na 8 minut, přičemž ale vydrží v permanentním provozu až po dobu jedné hodiny. Na druhou stranu existují i čističe s příznačným názvem NONSTOP, které jsou nahřáté okamžitě a zvládají nepřetržitý provoz.

V případě, že zvolíte klasický nástroj, mějte na paměti, že čas, který strávíte jeho přípravou k použití, vám bude kompenzovat celková doba úklidu, jenž je v porovnání s klasickým vytíráním, omýváním a čištěním někde úplně jinde. Použití parního čističe je také zcela bezpečné – pára se spustí až ve chvíli, kdy stisknete tlačítko.

Mýtus č. 4: Parní čističe jsou zbytečně drahé
Uznáváme – prvotní investice do parního čističe nepatří k nejnižším. Na druhou stranu máte k dispozici nespočet výrobků a přístrojů – od velkých univerzálních parních čističů – tzv. multivapori, přes parní mopy k čištění podlah a koberců, až po praktické „kachny“ s kompaktními rozměry.

Třeba kachny z naší nabídky začínají na tisícikoruně. Takový parní společník vám navíc poslouží mnoho dlouhých let, na rozdíl od klasického mopu či čisticích prostředků a hadříků, kterými opětovně ládujete nákupní košík. Potřebujete snad další důvody, proč dát parním čističům svůj hlas?

Ariete parne cistenie
zpět...